Former Ambassadors

Head of Mission Designation

Tenure

From To
Mr. Madhuban Paudel Charge d’ Affairs 11/04/2004(२०६०/चैत्र/२९) 16/08/2006(२०६३/साउन/३१)
Mr. Mohan Krishna Shrestha Charge d’ Affairs 13/09/2006(२०६३/भाद्र/२८) 20/12/2007(५ पुष २०६४)
HE Mr. Arjun Bahadur Thapa Ambassador 21/12/2007(६ पुष २०६४) 31/01/2012 (१७ माघ २०६८)
HE Mr. Dhananjay Jha Ambassador 10/04/2012(२७ चैत्र २०६८) 09/04/2016 (२७ चैत्र २०७२)